Jak vybrat travní provzdušňovač neboli vertikutátor

Co je to vertikutace trávníku?

Vertikutací jinými slovy provzdušněním trávníku odstraňujete staré uschlé zbytky trávy, různých kořínků, drnů a mechu. Někdy se můžete setkat i s termínem travní fréza. Dochází k „pročesání“ nebo „prořezávání“vrchní části půdy a tím ji dodáváte vzduch, lepší přístup vody a živin. Trávník se oživí a zhoustne. Začne "dýchat".

Jak často provzdušňovat trávník?

Trávník se doporučuje provzdušnit na jaře před počátkem růstu trávy a také v podzimním období při zazimovávání zahrady. Zvláště po zimě nemusí váš trávník vypadat nejlépe. Krásný zelený koberec z minulého roku je nenávratně pryč. A právě toto je ten pravý čas pro vertikutaci a provzdušnění. Před vertikutací trávník nejdříve posečte sekačkou. Po dešti nebo pokud je trávník příliš vlhký, vertikutaci neprovádějte. Po provzdušení trávníku můžete prořídlá místa dosít travním semenem.

Vertikutace trávníku ELVIN.CZ  Vertikutace trávníku ELVIN.CZ  Vertikutace trávníku ELVIN.CZ

Jaký vertikutátor vybrat?

Na trhu jsou vertikutátory elektrické a benzínové. Na spodní části mají umístěn dle konstrukce buď válec s provzdušňovacími drátky nebo noži. Běžně se také setkáte i s vertikutátory, které mají ve výbavě oba válce, tzv. funkce 2 v jednom (2v1). Dle potřeby jednoduše válec vyměníte. Na hrubší frézování trávníku použijete nože. S drátky trávník spíše pročesáváte. Některé vertikutátory mají válec kombinovaný. Pokud chcete trávník pouze lehce provzdušnit, použijete vyšší nastavení hloubky, kdy pracují drátky a nože se povrchu pouze jemně dotýkají. Pokud váš trávník vyžaduje hlubší vertikutaci, poloha se sníží a drátky i nože zabírají povrch mnohem agresivněji. Odměnou je vždy dokonalý, hustý a zdravý trávník.

Provzdušňovací válec s drátky  Kombinovaný válec s drátky i noži

Pro menší zahrady a kolem domu postačí elektrický vertikutátor s šířkou záběru od 30 cm a výše. Výkon by se měl pohybovat nejméně kolem 1 kilowatu. Doporučujeme však vybírat modely s větším výkonem 1,3 až 1,8 kw. Elektromotory s výkonem kolem 1300W můžete bez obav využít pro zahrady do 500 - 600 m2. Výkonnější eletromotory kolem 1500 - 1800W s větším záběrem si poradí s pozemkem i do 1000m2.

Na rozsáhlejší zahrady a travní plochy už se doporučuje použití benzínového vertikutátoru. Vybírejte motory s výkonem minimálně 2,4 koní (HP) a výše. Dražší benzínové stroje již mají také většinou robustní konstrukci, kovové šasi a kvalitní velká kola s kuličkovými ložisky.

Na co si dát pozor? Aneb ptejte se prodejce

I když vertikutátor použijete pouze 2 – 3 ročně, na ceně nešetřte a dobře se informujte u prodejce na všechny detaily. Ptejte se na šíři záběru, dostatečném výkonu elektromotoru nebo benzínového motoru.

Vertikutátor by měl mít také centrálně nastavitelnou pracovní hloubku.  Plastové nebo kovové šasi by mělo být dostatečně robustní, pevné a stabilní. Aby se při práci nezanášely výhozové otvory, musí být dostatečně široké.

V neposlední řadě by měl být stroj uživatelsky přívětivý jak po stránce jednoduché obsluhy, tak i z hlediska ergonomie. Při delší práci oceníte rukojeť s měkčenou povrchovou úpravou i možnost upravit si její výšku. Při uskladnění v chatce nebo garáži zase možnost jednoduché demontáže a složení vertikutátoru (sklopná rukojeť).

Vertikutátor musí být také bezpečný. Na stroji musí být bezpečnostní brzdu nožů nebo motoru.

Důležité jsou také velká kola, které usnadňují pohyb v travnatém terénu. Dražší modely mají již kola s kuličkovými ložisky.

Ve výbavě by neměl chybět také sběrný koš s dostatečným obsahem. Pozor tedy u některých modelů je nutné koš dokoupit zvlášť.