Jak vybrat řetězovou pilu?

Základní rozdělení řetězových pil je podle typu pohonu motoru, tedy na elektrické, benzínové a akumulátorové pily. Dříve měly největší zastoupení pily benzínové, dnes stoupá obliba pil akumulátorových. Pro správný výběr řetězové pily je nutné si před nákupem položit pár důležitých otázek:

K jakým účelům budete pilu využívat? - budete zpracovat dřevo na otop, kácet stromy, prořezávat větve nebo se chcete věnovat řezbářství? Existují různé typy pil přizpůsobené jejich konkrétnímu využití.

Jak často plánujete pilu používat? - budete pilu používat párkrát do roka nebo to bude denně využívaný nástroj?

Jaké objemy a průměry dřeva budete řezat? - podle potřeby je třeba zvolit pilu s dostatečným výkonem a délkou lišty.

Budete mít vždy v dosahu elektrickou energii? - i když budete využívat pilu jen pro přípravu dřeva na zimu, možná se vám naskytne příležitost samotěžby.

ELEKTRICKÉ PILY

Jestliže potřebujete na zahradě nařezat pár kubíků dřeva do krbu a neřežete průměry větší než  50cm, pak Vám bude bohatě stačit elektrická řetězová pila.

Elektrické řetězové pily Elektrické řetězové pily

Nejprodávanější modely tradičně nabízí značka MAKITA, NAREX nebo STIGA (Alpina). Výkonnostně se pohybují od 1 800W  do  2 500 W.  Pily s výkonem od 2 000 W jsou robustnější a zvládnou větší zátěž. Jsou také lépe vyvážené, což oceníte při delším řezání. Dodávány jsou se třemi různými délkami lišt – 30 cm, 35 cm a 40 cm (u značky Makita i 45cm).

Obecně platí, že pokud využíváte pilu pro občasné řezání dřeva do pece či krbu, stačí lišta s délkou 30 cm nebo 35 cm. Lišta s délkou 40 cm může běžnému uživateli znesnadňovat práci při její manipulaci.

Výhody elektrických pil? 

  • nižší hlučností
  • ekologický provoz
  • bezúdržbová konstrukce
  • beznástrojové napínání a výměna řetězu
  • přijatelná cena

 AKUMULÁTOROVÉ PILY

Akumulátorové řetězové pily jsou alternativou elektrických, ale i benzinových pil. Nejširší nabídku v této kategorii má značka MAKITA, aku pily však nabízí také STIGA.

Aku řetězové pily aku řetězové pily

Modely Makita na dva akumulátory 18V vás překvapí svou účinností srovnatelnou s benzinovými pilami třídy 30cc s vysokým pracovním výkonem a vysokou rychlostí řezu. Limitovat vás může jedině výdrž baterie. Díky své nízké hmotnosti jsou aku pily nejčastěji využívané při prořezávkách stromů a při práci ve výškách. Výborně se hodí také k různým tesařským a řezbářským pracem.  Průměrná délka lišty u těchto pil se pohybuje od 20 – 35 cm.

Výhody aku pily? 

  • absence přívodového kabelu
  • velmi tichý chod
  • nízká hmotnost
  • bezúdržbová konstrukce
  • ekologický provoz - žádné výfukové plyny, jako u benzínových pil

BENZÍNOVÉ PILY

Benzínové pily nakupují většinou ti uživatelé, kteří řežou pravidelně, několikrát do týdne během celého roku. Jejich hlavní požadavek směřuje k vyššímu výkonu, delší liště pily a absenci přívodového kabelu. Mezi benzínovými pilami hraje prim značky ECHO. Spolehnout se můžete také na značku STIGA.

Benzínové řetězové pily Benzínové řetězové pily

Benzínové pily řadíme do několika kategorií:

První kategorie zahrnuje středně výkonné farmářské pily, které poslouží zejména zemědělcům pro práci v sadu, přípravu palivového dřeva nebo údržbu zahrady. Vhodné jsou také pro tesaře a řezbáře.

Do druhé kategorie spadají profi řetězové pily určené pro těžbu dřeva a náročnou práci v lese, Potencionálními uživateli těchto pil mohou být dřevorubci nebo živnostníci pracující se dřevem ve větších objemech. Tyto pily disponují vyšším výkonem (2 – 3 kW), vyznačují se jednoduchým ovládáním, velmi příjemnou obsluhou a výbavou. Jsou také daleko masivnější než předchozí kategorie.

Třetí kategorie jsou malé, lehké, jednoruční řetězové pily. Svými rozměry, krátkou lištou (30cm) a nízkou hmotností se hodí ideálně pro práci ve výškách a péči o stromy.

Výhody benzínových pil? 

  • nejste omezeni přívodovým kabelem, ani kapacitou baterie
  • nabízí vysoký výkon a rychlost řezu

 Většina pil obsahuje systém snadného startování EasyStart, má motorový blok z magneziového tlakového odlitku pro dlouhou životnost a také katalyzátor, pro lepší odvod výfukových plynů a snížení spotřeby paliva. Zároveň má většina modelů snadný přístup ke vzduchovému filtru, který si tak bez potíží můžete sami očistit či případně vyměnit za nový.

Všechny řetězové pil nabízených značek již disponují rozšířenými bezpečnostními prvky jako je protiskluzová rukojeť, řetězová brzda nebo omezení rozběhového proudu.

 Rada na závěr

 Nezapomínejte dbát na údržbu komponentů řetězových pil. Tím je myšleno především pravidelné  broušení řetězu. Budete-li chtít řezat s tupým řetězem, může vám hrozit riziko zadrhnutí motoru. U benzínových a elektrických pil pak dbejte na mazání.

Při manipulaci dbejte zvýšené opatrnosti. Myslete na případné riziko úrazu a snažte se ho minimalizovat například nákupem ochranných pomůcek. Oblečení by mělo být přiléhavé, aby Vám zbytečně nepřekáželo. Vyplatí se investovat do kalhot a bot s neprořeznou vložkou, antivibračních rukavic, přilby vybavenou ochranným štítem, brýlemi a chráničem sluchu.