Vybíráme štípače na dřevo

Štípače dřeva jsou neocenitelným pomocníkem při štípání většího množství špalků a polen. Ušetří nám nejen námahu při práci se sekyrou nebo kalačem, ale hlavně také čas. Jak a podle čeho vybírat správný štípač dřeva, aby nám dobře sloužil a dlouho vydržel?

Hlavní parametry výběru

Předně je třeba vědět, jak často budeme štípačku používat a jaký typ dřeva (měkké, tvrdé) budeme zpracovávat. Důležitým parametrem při výběru jsou zejména průměr polena a délka polena.

Horizontální nebo vertikální štípačka

Štípače dělíme na horizontální a vertikální. Horizontální štípačky dřeva jsou nejprodávanější. Jsou ideální volbou pro občasné štípání dřeva a přípravu dříví na zimu kolem domu a na chalupy. Bývají lehčí, dají se dobře uskladnit i přemístit. Často se také prodávají společně s pracovním nástavcem. Mívají většinou menší tlak do 6 t a jsou vhodné pro průměry polen až do 25 cm. Poleno položíte horizontálně na pracovní plochu a spustíte spínač. Je vhodné, aby štípačka měla možnost nastavit s dráhu pístu podle délky polena, abyste nemuseli pokaždé čekat, až se píst vrátí do své výchozí polohy

Horizontální štípač dřeva Horizontální štípač dřeva 

Vertikální štípače dřeva jsou určeny pro štípání tvrdého dřeva a silnějších průměrů polen. Mají robustní celokovovou konstrukci a umožňují obouruční bezpečnostní úchop. Díky těmto kleštinám poleno pevně drží, rozštípané dřevo neodlétává a pokud pustíme jeden úchop (spínač), štípací klín vyjede bezpečně zpět nahoru do výchozí pozice.  Díky spodním posuvným deskám si nastavujete potřebnou výšku. Vertikální štípačky dokáží vyvinout velký hydraulicky tlak až dvanáct tun. U vertikálních štípačů už je zapotřebí počítat se zásuvkou na 3 fáze.

Vertikální štípače dřeva Vertikální štípače dřeva

První spuštění

Postupujte vždy podle návodu výrobce. Štípačky bývají již při výrobě naplněny kvalitním hydraulickým olejem. Před prvním spuštěním a před každou prací je potřeba většinou pouze povolit odvzdušňovací šroub pro vypuštění tlaku z pístu.

Snadný transport

Každá štípačka by měla mít nejen velké madlo, ale i kolečka pro snadný transport.

Efektivní práce díky štípacím klínům

Ke štípačkám se dají objednat i pomocné štípací klíny, které jednoduše uchytíte na základní štípač většinou pomocí utahovacího šroubu. S pomocí například 4 nebo 6 ramenných klínů rozštípnete poleno na více dílů najednou a ušetříte čas.

Dbejte na bezpečnost při práci

Při práci se štípačkou vždy doporučujeme používat ochranné pracovní pomůcky, zejména se jedná o pracovní rukavice a ochranné brýle. Nezapomenťe také na vhodnou a pevnou pracovní obuv.