Jak si správně vybrat řetězovou pilu?

V dnešní době jsou pily velmi sofistikované a dělí se na různé typy dle jejich využití. Základní rozdělení je na elektrické, benzínové a akumulátorové pily.

ELEKTRICKÉ PILY

Před zakoupením pily je nutné si nejprve uvědomit jak často a jaké objemy hodláme řezat. Jestliže potřebujete nařezat pár kubíků dřeva v roce a neřežete průměry větší než přibližně 50 cm, pak Vám bude bohatě stačit elektrická řetězová pila. Elektrické pily jsou u Dolmaru nabízeny ve dvou výkonnostních provedeních a to ve verzi s výkonem 1 800 W a 2 000 W. Pily se kromě výkonu liší svou konstrukcí – verze s výkonem 1800 W má motor vyveden do boku a verze s výkonem 2000 W jej má rovnoběžně s lištou. Pily s výkonem 2 000 W jsou robustnější a zvládnou větší zátěž.

Elektrické pily značky DOLMAR jsou dodávány se třemi různými délkami lišt – 30 cm, 35 cm a 40 cm. Obecně platí, že pokud využíváte pilu pro občasné řezání dřeva do pece či krbu, stačí Vám lišta s délkou 30 cm nebo 35 cm. Lišta s délkou 40 cm může běžnému uživateli znesnadňovat práci při její manipulaci, to znamená, že je třeba věnovat zvýšenou opatrnost při zacházení s pilou.

 A výhody elektrických pil?

Elektrické pily se vyznačují nižší hlučností, teplotou a při řezání nevznikají žádné výfukové plyny, jako je tomu u pil benzinových. Rozhodujícím faktorem při koupi elektrické pily může být také cena, která je u elektrických pil i vzhledem k jejich výkonům nižší než u pil benzínových.

Elektrické pily značky DOLMAR vynikají svou bezúdržbovou konstrukcí, vysokou spolehlivostí a rozšířenými bezpečnostními prvky jako je protiskluzová rukojeť, řetězová brzda nebo omezení rozběhového proudu. Velkou výhodou je také beznástrojové napínání a výměna řetězu, kterou zvládne opravdu každý.

Rada na závěr

Nezapomínejte u elektrických pil dbát na údržbu jejich komponentů. Tím je myšleno především pravidelné mazání a broušení řetězu. Budete-li chtít řezat s tupým řetězem, může Vám hrozit riziko zadrhnutí motoru.

 BENZÍNOVÉ PILY

Benzinové pily nakupují většinou ti uživatelé, kteří řežou pravidelně, několikrát do týdne během celého roku. Jejich hlavní požadavek směřuje k vyššímu výkonu, delší liště pily a absenci přívodového kabelu. Benzinové pily řadíme do několika kategorií.

Do první kategorie tzv. PIL PRO DŮM A ZAHRADU spadají pily, které jsou určeny především těm, kteří řežou nejen palivové dříví do krbu či pece, ale také větve stromů, menší stromky, tenčí desky či lišty apod. Vhodnými majiteli těchto pil mohou být domácí kutilové, stolaři či tesaři. Jak vidíte na obrázku, i některé benzínové pily obsahují beznástrojovou výměnu řetězu, konkrétně například model PS-32 C TLC.

Do druhé kategorie tzv. FARMÁŘSKÝCH PIL (poloprofesionálních pil) řadíme pily, které jsou určeny pro řezání velkého množství palivového dřeva. Potencionálními uživateli pil této kategorie mohou být např. dřevorubci či větší živnostníci pracující s lesním dřevem ve větších objemech. Tyto pily disponují vyšším výkonem (2 – 3 kW), vyznačují se jednoduchým ovládáním, velmi příjemnou obsluhou a výbavou, která se standardně používá u profesionálních pil (kovový karter). Jsou také daleko masivnější než předchozí kategorie. Na obrázku model obsahující katalyzátor s označením PS-5105 C. Dodáván také v provedení s vyhřívanou rukojetí.

Třetí kategorie tzv. PROFESIONÁLNÍCH PIL je jak již název napovídá určená odborníkům - profesionálům. Pily této kategorie jsou určeny k těžbě dřeva, záchranářským pracím aj. Tyto pily většinou nakupují větší firmy, jejichž předmětem podnikání jsou lesní práce a řezání dřeva je jejich každodenní rutinou. Pily tohoto charakteru mají velké výkony okolo 2,6 – 4,6 kW a vyznačují se stejně jako některé farmářské pily kovovým karterem. Jsou mimořádně odolné a mají vynikající odpružení. Na obrázku vidíte pilu PS-6400 HS.

A výhody benzinových pil?

Hlavní výhodou benzinových pil je fakt, že nejsou odkázány na žádný pevný zdroj přísunu energie, uživatel není při manipulaci s pilou omezen přívodovým kabelem.

Všechny benzínové pily značky DOLMAR se vyznačují vysokou kvalitou zpracování, robustní konstrukcí a v neposlední řadě jednoduchou obsluhou. Většina pil obsahuje systém snadného startování EasyStart, má motorový blok z magneziového tlakového odlitku pro dlouhou životnost a také katalyzátor, pro lepší odvod výfukových plynů a snížení spotřeby paliva. Zároveň má většina modelů snadný přístup ke vzduchovému filtru, který si tak bez potíží můžete sami očistit či případně vyměnit za nový.

Rada na závěr

Při manipulaci s benzinovými pilami větších výkonů dbejte zvýšené opatrnosti. Myslete na případné riziko úrazu a snažte se ho minimalizovat například nákupem ochranných pomůcek. Oblečení by mělo být přiléhavé, aby Vám zbytečně nepřekáželo. Vyplatí se investovat do kalhot a bot s neprořeznou vložkou, antivibračních rukavic, přilby vybavenou ochranným štítem, brýlemi a chráničem sluchu.

AKUMULÁTOROVÉ PILY

Akumulátorové řetězové pily jsou alternativou mezi menšími elektrickými a benzinovými pilami. Výhodou je absence přívodového kabelu, velmi tichý chod a téměř žádná potřebná údržba. Průměrná délka lišty se u těchto pil pohybuje okolo 10 cm. Proto jsou tyto pily určeny především k drobným pracím na zahrádce či sadu (sekání větví, tenkých stromků, drobných klacků).